Bizden online teklif iste724 Psikoloji
Ekrem Çulfa, istanbul, Üsküdar, Kadıköy, Acıbadem, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Telefonu, 0533 373 81 23 ,pedagog ile ilgili aramalar, pedagog tavsiye, pedagog istanbul, pedagog anadolu yakası, pedagog devlet hastanesi, pedagog ücretleri, pedagog bölümü, pedagog nedir ne yapar, pedagog gülten, pedagog, Acıbadem Psikolojik Danışmanlık www.acibadempsikolojikdanismanlik.com/ 0533 373 81 23 Kendimizle ve çevremizle ilgili sahip olduğumuz düşünceler, tavırlar, yargılar ister olumlu olsun ister olumsuz çoğunlukla bizim tarafımızdan ...
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/724PsikolojikDanismanlikMerkezleri
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

7/24 Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Randevu Tel: +90 505 767 58 85
                      +90 533 373 81 23

Psikolojik Danışmanlık
İstanbul, Kadıköy, Acıbadem, Üsküdar, Pendik, Fatih, Beylikdüzü, Bakırköy'de Şubelerimiz vardır.
Psikoterapi
Bebek, Çocuk ve Ergen, Evlilik, Aile, Cinsel Terapi Hizmetleri Vermekteyiz.
Koçluk ve Rehberlik
Yaşam - Aile - Kariyer - Sporcu - Öğrenci - Eğitim - İlişki - Yönetici ve Finansman Koçlukları Vermekteyiz.
Eğitimlerimiz
Aile Okulu - Evlilik Okulu - Boşanma, Çocuk - Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Hamilelik ve Evlilik Öncesi Eğitimleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret556562
Üyelik Girişi
Anket
Cinsel Terapiste Gitme Zamanı Geldi mi?
İçeriği ile beraber
-15 yıllık bu site-satılık Fiyatı
10.000 Dolar
İçeriği ile beraber -15 yıllık bu site-satılık Fiyatı 10.000 Dolar
Jenerik isime sahip, içeriği güçlü
-15 yıllık bu site-satılıktır.

Fiyatı: 10.000 Dolar


Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra 05557493919
busra.kara@icloud.com
BABA UYARICI, ANNE İSE KORUYUCU MUDUR?
16/03/2023

 

Geleneksel aile yapıları değişse de anneler hala babalara babalık rollerini teslim etmekte zorlanabiliyor. Erkekler tarafından bakacak olursak, birçok erkek babalıkla ilgili iyi tanımlanamamış bu role girmekte zorluk çekiyor. Budizm ise babasız bir çocuğu damsız bir eve benzetiyor. Çocuklar mutlaka bir babaya da ihtiyaç duyarlar. Çocuklar hem annelerin hem de babaların evladıdır. Çok uzun süre babanın çocuğun gelişimindeki yeri göz ardı edilmiştir. Ancak yapılan araştırmalar çok erken bir dönemden başlayarak çocuğun bilişsel gelişimi, kişilik gelişimi ve cinsel rolleri öğrenmesinde etkilerinin olduğunu gösteriyor. Bu etkilemenin ne yönde olacağı çocuğuyla ilişkisi, aile ve çocuğun yaşamında ne kadar sorumluluk aldığı, kendi kişilik özellikleri ve eşi ile ilişkilerinin niteliği ile belirlenip farklılaşmaktadır.  

 

Anne ve çocuk arasındaki ilişkinin kapalı, koruyucu bir yapıya sahip olduğunu söylüyor Psikanalist Jacques Arenes. Ancak bu üçüncü kişi rolü haricinde baba aynı zamanda da eğitici biridir. Babalar annelere göre dengeleri daha çok bozar. Açık ve net belirlenmiş kurallara sadık kalarak çocukların yeni sorunlarla yüzleşmelerini sağlar. Ayrıca babalar çocukların dil gelişimi açısından önemli rol oynuyor. Örneğin, eğer çocuk bir kelimeyi yanlış telaffuz ediyorsa, onu anlamaya çalışmıyor ve daha net bir önerme ile onları daha anlaşılır bir dil kullanmaları için teşvik ediyor. Baba çocuğun cümlelerini düzgün kurması, annesi dışındaki kişilerin de anlayabilmesi için zorluyor, sosyal yaşama girebilmesi için olanak sağlıyor. 

 

Baba uyarıcı, anne ise koruyucu mudur?  

Özellikle günümüzde konu bu kadar basit değil. Eskiden aile babası okul karnesi gelmeden önce hemen hemen hiç müdahale etmiyordu, ancak günümüzde karne gelmeden önce de çocuğa yardımcı olma konusunda daha istekliler. Ama baba bazen bu sorumluluğu üstüne almak için yardıma ihtiyaç duyabilir. O zaman da erkekleri teşvik etmek işe yarar. Çocuğun ona ne kadar benzediğini söyleyebilir ya da iyi yaptığı şeyleri övebilirsiniz.  

 

Bazı anneler çocukların bakımını paylaşmaktan kaçınıyor çünkü yeri işgal edilmiş gibi hissediyor. Anne, çocuğuyla ilişkisini adanmışlık olarak yaşıyor. 

 

Anaerkil eğilim engelle karşılaşmadığında tuzağa düşürüyor. Özellikle eğitim konusunda baba, gücü çoğunlukla anneye bırakıyor. Sosyal hayatta aktif olan birçok kişi eğitimde etkin kişinin kadın yani anne olduğu görüşünde ve babaya sadece yedek bir parçaymış gibi davranıyorlar. Bu yaklaşım aynı zamanda annelerin fazla sorumluluk almaya itilmesine de neden oluyor. Anneler ise çoğunlukla babaların görevlerini yeterince yapmadığından şikayetçiler. Ancak derinlemesine incelediğimiz zaman babalara kesin ve belirgin görevler vermemelerine rağmen sitem ettiklerini görüyoruz. Bazı babalar ikincil rolleri ile ilgili olarak “Karım eğer müsait değilse çocuklarla ilgilenmemi istiyor, onun istediği şekilde ilgilenmeliyim. Kendimi futboldaki yedek oyuncu gibi” diyor.  

 

Bir baba kendi fikirlerini, arzularına sahiptir. Kendine göre babalığı ifade edebilir. Baba, diğer ebeveyndir, farklı ve eşittir. İdeal baba olmasını isteyemeyiz, ancak gerçek bir baba olması için onu bırakmalıyız. Günümüzde ebeveynliğe dair birçok farklı kültür var. Mükemmellik takıntısından sıyrılmalıyız. Çocuk babasıyla vakit geçirmeli. 

 

Boşanmış anne-babaların ilişkilerinde babaların üstlenmesi gereken rol babalıklarını sürdürmeleridir. Boşanma öncesinde olumlu yönde neler yapıyorlarsa, bunu sürdürmeleri gerekir.  

 

Bazen boşanma sonrası babalar çocuktan uzak kalabiliyor ya da görevlerini eskisi kadar yerine getiremeyebiliyor. Bu gibi durumlarda babayı ilişkiye dahil etmek için gereken faktörler eğitim ve bilgilendirmedir. Hem anne hem de babanın çocuğun gelişimindeki önemini topluma iletme konusunda okulların ve medyanın sorumluluğu da çok fazladır. Anne babalar kendi önemlerini kavradıkları anda çocuklarıyla kurdukları iletişimi boşanma sonrasında da sürdürmek için mutlaka çözüm üretmelidirler. Boşanma sonrasında anne babalar sağduyu ile hareket eden eşler olarak aralarındaki çözümleyemedikleri sorunları çocuklar üzerinden sürdürmemeye dikkat etmelidir. 

 

Eğer baba çocuğun hayatından tamamen çıkmışsa, babanın yerine geçecek uygun modellerin olması için çaba göstermeye dikkat etmek gerekir. Bu kişi dede, amca, dayı, abi, öğretmen olabileceği gibi bazen bir roman kahramanı bile olabilir. 

 

Uzman Klinik Psikolog Hatice Büşra KARA ACAR 

0536 461 57 67 

 321 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN YEME BOZUKLUKLARI - 01/06/2023
Beslenme kriteri bireyin yaşamını devam ettirebilmesi, sağlıklı olmak ve büyümenin devamı için çok önemlidir.
“BANYO YAPMAK İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜ” - 24/04/2023
Bazen anne babalar bebekken sudan çıkmak istemeyen çocuklarının büyüdükçe yıkanmak istemediklerinden ya da el ve ayaklarını yıkamaya tepki gösterdiklerinden yakınırlar.
“ÇOCUĞUMUZDAN BOŞANIYORUZ” - 23/03/2023
Anne babası çatışma halinde olan çocukların, anne babalarından anlayış ve sabır gibi beklentileri olur.
AKRAN ZORBALIĞI - 01/02/2023
Akran zorbalığı, çocukların kendi yaş gruplarında olan bir ya da birkaç kişiye; sosyal, fiziksel, sözlü ve cinsel olarak zarar vermeleridir.
TERKEDİLME KORKUSU - 12/01/2023
Yeni bir ilişkiye başlama ihtimali olduğunda nasıl olsa bu da beni terk edecek diye düşünüp hiç başlamamayı tercih ediyor musunuz ya da tam tersi çok fazla ısrarcı oluyor musunuz?
ÇOCUĞUMA EŞYALARINI VE ODASINI TOPLAMAYI NASIL ÖĞRETEBİLİRİM? - 03/01/2023
Birçok yetişkin, çocuklarının malının kıymetini bilmemesinden, dağınıklığından veya sorumsuzluğundan yakınmaktadır.
ÇOCUK İLE YETİŞKİN - 21/12/2022
Çocuk ile yetişkinin arasındaki sorunların pek çoğu, çocukların olgunlaşmaları için onların zamana ihtiyaçları olduğunu dikkate almamaktan kaynaklanır.
İNTERNET BAĞIMLILIĞI - 11/10/2022
İnternet kullanmanın farklı avantajlar sağlamasına ek olarak kontrolsüz kullanımın da psikolojik, fiziksel ve sosyal bakımdan bir takım negatif neticelere neden olduğu bilinmektedir.
MADDE BAĞIMLILIĞI - 27/09/2022
Madde bağımlılığının sebebi denildiğinde, bir tek nedenden bahsetmek mümkün değildir. Birden fazla sebep bir arada olabilmektedir.
 Devamı