Bizden online teklif iste724 Psikoloji
Ekrem Çulfa, istanbul, Üsküdar, Kadıköy, Acıbadem, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Telefonu, 0533 373 81 23 ,pedagog ile ilgili aramalar, pedagog tavsiye, pedagog istanbul, pedagog anadolu yakası, pedagog devlet hastanesi, pedagog ücretleri, pedagog bölümü, pedagog nedir ne yapar, pedagog gülten, pedagog, Acıbadem Psikolojik Danışmanlık www.acibadempsikolojikdanismanlik.com/ 0533 373 81 23 Kendimizle ve çevremizle ilgili sahip olduğumuz düşünceler, tavırlar, yargılar ister olumlu olsun ister olumsuz çoğunlukla bizim tarafımızdan ...
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/724PsikolojikDanismanlikMerkezleri
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

7/24 Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Randevu Tel: +90 505 767 58 85
                      +90 533 373 81 23

Psikolojik Danışmanlık
İstanbul, Kadıköy, Acıbadem, Üsküdar, Pendik, Fatih, Beylikdüzü, Bakırköy'de Şubelerimiz vardır.
Psikoterapi
Bebek, Çocuk ve Ergen, Evlilik, Aile, Cinsel Terapi Hizmetleri Vermekteyiz.
Koçluk ve Rehberlik
Yaşam - Aile - Kariyer - Sporcu - Öğrenci - Eğitim - İlişki - Yönetici ve Finansman Koçlukları Vermekteyiz.
Eğitimlerimiz
Aile Okulu - Evlilik Okulu - Boşanma, Çocuk - Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Hamilelik ve Evlilik Öncesi Eğitimleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam127
Toplam Ziyaret578147
Üyelik Girişi
Anket
Cinsel Terapiste Gitme Zamanı Geldi mi?
İçeriği ile beraber
-15 yıllık bu site-satılık Fiyatı
10.000 Dolar
İçeriği ile beraber -15 yıllık bu site-satılık Fiyatı 10.000 Dolar
Jenerik isime sahip, içeriği güçlü
-15 yıllık bu site-satılıktır.

Fiyatı: 10.000 Dolar


Uzun süren pandemi, psikosomatik cilt hastalıklarına yol açıyor

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin anlattı: ‘Uzun süren pandemi, psikosomatik cilt hastalıklarına yol açıyor’ dedi ve o hastalıkları sıraladı.

Pandemide 3 cilt hastalığına dikkat!

Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Burhan Engin anlattı: ‘Uzun süren pandemi, psikosomatik cilt hastalıklarına yol açıyor’ dedi ve o hastalıkları sıraladı. İşte detaylar...

Diğer salgın ve hastalıklar gibi Covid-19 da ciddi psikososyal endişelere neden oluyor. Bu durum kaygı, depresyon, uzun vadede obsesif kompulsif bozukluk (takıntı) gibi sorunların yanı sıra bazı psikosomatik cilt hastalıklarının da tetiklenmesine yol açıyor.

Psikolojik etkenlerle ortaya çıkan bedensel hastalıklara psikosomatik hastalık denir. Cildimiz stresle tetiklenen psikosomatik hastalıklardan en çok etkilenen organlarımızdan biridir. Bu hastalıklar; biyolojik, sosyal ve psikolojik faktörlerin kompleks bir etkileşimiyle başlar. Kişinin kalıtımsal yatkınlığına ek olarak yaş, cinsiyet, geçmişte yaşadığı olaylar ve günlük sosyal şartlar önemlidir. Hastalık ortaya çıkmadan önce genellikle kişinin üstesinden gelemediği bir psikolojik rahatsızlık dönemi vardır.


SEDEF: Psikosomatik deri hastalıklarının içinde pandemiye bağlı stres nedeniyle tetiklenen hastalıklar arasında en çok sedef (psoriasis) yer alıyor. Sedef hastalarında ise bu dönemde alevlenmeler görülür. Hastalarda depresyon, anksiyete ve obsesyonlar yüksek oranda görülür.

SAÇKIRAN: Pandemi nedeniyle oluşan stres, alopesi (saçkıran) hastalığını da tetikleyebilir. Alopesinin şiddetli formları kişinin estetik görünümünde ciddi bozukluk yarattığı ve tekrarlama eğilimli olduğu için bu süreçten daha çok etkilenir. Pandemi döneminin hastaların psikososyal durumunda, diğer insanlarla olan sosyal ilişkilerinde ve günlük aktivitelerinde olumsuz etkilere yol açtığı gözlenmiştir.

VİTİLİGO: Bu süreçten etkilenen diğer psikosomatik deri hastalığı vitiligodur. Vitiligo, kişinin dış görüntüsünü bozan bir hastalık olduğundan, kişilerde stres, kendine güvende azalma, mutsuzluk ve depresyona sebep olabildiği gibi psikolojik faktörler ile artma eğilimi de gösterir. Bu yüzden hastaların pandemi nedeniyle oluşan stresten uzak durmaları, bir psikiyatri uzmanından yardım almaları gerekir.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Psikosomatik deri hastalıklarında, doktorla hasta ilişkisi yetersiz kalmaktadır. Karşılıklı iletişim halinde olmadan psikojenik etkenlerin deri sorunlarına etkisini görmek mümkün olmaz. Farmakolojik tedavide anksiyolitik (kaygı-korku giderici) etkisi olan antihistaminikler ve trisiklik antidepresanlarla başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Hastalarla yapılan psikoterapi seanslarının iyileşmeyi daha da hızlandırdığı gösterilmiştir. Sonuç olarak psikosomatik deri hastalıklarında dermatolog ve psikiyatrist tanı ve tedavi için birlikte çalışmalı, farmakolojik tedaviye ek olarak psikoterapötik yaklaşım gerekir.

Attention to 3 skin diseases in pandemic!

Dermatology Specialist Dr. Burhan Engin explained: "The long pandemic causes psychosomatic skin diseases," he said and listed those diseases. Here are the details ...

Like other epidemics and diseases, Covid-19 causes serious psychosocial concerns. This causes anxiety, depression, and long-term obsessive-compulsive disorder (obsession), as well as triggering some psychosomatic skin diseases.

Physical diseases that occur with psychological factors are called psychosomatic diseases. Our skin is one of our organs most affected by stress-induced psychosomatic diseases. These diseases are; It begins with a complex interaction of biological, social and psychological factors. In addition to the hereditary predisposition of the person, age, gender, past events and daily social conditions are important. Before the disease occurs, there is often a period of psychological discomfort that the person cannot overcome.


SEDEF: Among psychosomatic skin diseases, psoriasis is one of the diseases triggered by stress due to pandemic. In psoriasis patients, exacerbations are observed during this period. Depression, anxiety and obsessions are high in patients.

SAÇKIRAN: Stress caused by pandemic may also trigger alopecia (ringworm) disease. Severe forms of alopecia are more affected by this process, as they cause serious impairment in the aesthetic appearance of the person and tend to recur. It has been observed that pandemic period has negative effects on patients' psychosocial status, social relationships with other people and daily activities.

VITILIGO: Another psychosomatic skin disease affected by this process is vitiligo. Since Vitiligo is a disease that disrupts the person's external appearance, it tends to increase stress, self-confidence, unhappiness and depression as well as increase with psychological factors. Therefore, patients should stay away from stress caused by pandemic and get help from a psychiatrist.

HOW TO TREAT?
In psychosomatic skin diseases, the relationship between the doctor and the patient remains insufficient. It is not possible to see the effects of psychogenic factors on skin problems without mutual communication. Successful results have been obtained with antihistamines and tricyclic antidepressants that have anxiolytic (anxiety-anxiety) effects in pharmacological treatment.

Psychotherapy sessions with patients have been shown to speed up recovery even more. As a result, in psychosomatic skin diseases, dermatologist and psychiatrist should work together for diagnosis and treatment, in addition to pharmacological treatment, a psychotherapeutic approach is required.

790 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın