Bizden online teklif iste724 Psikoloji
Ekrem Çulfa, istanbul, Üsküdar, Kadıköy, Acıbadem, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Telefonu, 0533 373 81 23 ,pedagog ile ilgili aramalar, pedagog tavsiye, pedagog istanbul, pedagog anadolu yakası, pedagog devlet hastanesi, pedagog ücretleri, pedagog bölümü, pedagog nedir ne yapar, pedagog gülten, pedagog, Acıbadem Psikolojik Danışmanlık www.acibadempsikolojikdanismanlik.com/ 0533 373 81 23 Kendimizle ve çevremizle ilgili sahip olduğumuz düşünceler, tavırlar, yargılar ister olumlu olsun ister olumsuz çoğunlukla bizim tarafımızdan ...
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/724PsikolojikDanismanlikMerkezleri
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

7/24 Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Randevu Tel: +90 505 767 58 85
                      +90 533 373 81 23

Psikolojik Danışmanlık
İstanbul, Kadıköy, Acıbadem, Üsküdar, Pendik, Fatih, Beylikdüzü, Bakırköy'de Şubelerimiz vardır.
Psikoterapi
Bebek, Çocuk ve Ergen, Evlilik, Aile, Cinsel Terapi Hizmetleri Vermekteyiz.
Koçluk ve Rehberlik
Yaşam - Aile - Kariyer - Sporcu - Öğrenci - Eğitim - İlişki - Yönetici ve Finansman Koçlukları Vermekteyiz.
Eğitimlerimiz
Aile Okulu - Evlilik Okulu - Boşanma, Çocuk - Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Hamilelik ve Evlilik Öncesi Eğitimleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret315122
Size göre Türkye' nin En İyi Ruh Sağlığı Uzmanı Kimdir?
İçeriği ile beraber
-15 yıllık bu site-satılık Fiyatı
10.000 Dolar
İçeriği ile beraber -15 yıllık bu site-satılık Fiyatı 10.000 Dolar
Jenerik isime sahip, içeriği güçlü
-15 yıllık bu site-satılıktır.

Fiyatı: 10.000 Dolar


İstanbul Aile Evlilik ve Çift Danışmanı Dr Ekrem Çulfa 0505 767 58 85
ekremculfa@hotmail.com
Yetişkin ve Çocuklar Neden Yalan Söyler ? Dr. Ekrem ÇULFA
18/10/2014
Psikolog, Prdagog, Yaşam Aile Öğrenci Kariyer Koçu, Aile Evlilik İlişki Danışmanı


Yalan bir hatayı gizlemek amacıyla gerçeğe uygun olmayan davranış girişimlerinde bulunmaktır. Bu girişim sözel yolla jest yoluyla ya da susma yoluyla olabilir. Sosyal bir davranış olan yalanın amacı; başkalarını aldatmaktır. Yalan bazen zararını gördüğümüz bazen de kısa süreli bize faydası dokunan ama hepimizin karşılaştığı acı bir gerçektir. Yalan insanlığın varoluşuyla başlayan ve devam eden bir gerçektir.

“Dünyada ölümden başkası yalan" diyor Candan Erçetin ve “yalan"ın da hayatımızda yer edindiği de kaçınılmaz “gerçek"! Yalan söylemek artık hayatımızda yediğimiz yemek içtiğimiz su cinsel ihtiyaçlarımız kadar doğal ve hatta bu ihtiyaçlarımızla iç içe geçmiş durumdadır. Küçüğümüz büyüğümüz yaşlımız gencimiz hepimiz bir şekilde yalan söylüyoruz. Aslında hepimiz yalan söylememiz gerektiğini çok iyi biliyoruz. Yalanın zayıf karakterli insanların silahı olduğunun da farkındayız. Peki bunları bile bile bizler neden yalan söylemeye devam ediyoruz? Neden herkes yalan söylüyor yalan söyleme hastalığı bizde nasıl yerleşiyor?

İki ana nedenden dolayı yalan söylüyoruz:
a) Cezadan kaç(ın)mak. Babasının dayağından korkan çocuk yalan söyler çünkü doğru söylerse ceza ile karşılaşacaktır. Ödevini yapmayan öğrenci yalan söyler çünkü öğretmenin kendisine düşük not vermesini istememektedir.
b) Mükafat (ödül) elde etmek. Küçük çocuk ilgiyi üzerine çekmek için yalan söyler göreceği ilgi onun mükafatıdır. Tüccar kalitesiz malı kaliteli diye anlatır alacağı ücret onun ödülüdür.
Cezadan kurtulmak ya da ödüle ulaşmak amacıyla yalan söyleyen bizler acaba yalanı nereden öğreniyoruz?
a) Ailemizden: Küçüklüğümüzden beri anne babalarımız bize yalan söylüyor. “Oğlum sesiz ol sana çikolata alacağım. “ “Akşam baban gelince sana oyuncak getirecek". Sakın demeyin bebek ne anlar yalandan. Ancak zihni bu yalanlarını otomatik olarak kaydeder. Çocuk biraz büyür ve sonra başka yalanlara şahit olur. Eve gelen telefona baba “evde yok de oğlum" der. Annesi 9 yaşındaki oğluyla minibüse biner ama üç beş kuruş kar yapabilmek için “o henüz 5 yaşında okula gitmiyor" diyerek yalan söyler. Evde çekiştirdiği komşusunu mahallede görse güleryüz gösterip över. Böyle bir ailede büyüyen çocuk yalanın gayet doğal bir şey olduğunu düşünerek kendisi de yalan söylemeye başlar.
b) Basılı ve görsel yayınlardan: Bir gün televizyonunuzu sadece izlediğini programlardaki yalanları bulmak için izleyin. Aşk dizilerinde aksiyon filmlerinde magazin programlarında sabah programlarında reklamlarda haberlerde sizce ne kadar yalana rastlarsınız? Maalesef yalan söylemeyi biz daha küçüklüğümüzde televizyonlardan öğreniyoruz. En masum çizgi filmlerde romanlarda bile yalana maruz kalan bizlerin bilinçaltına yalan o kadar normal bir şey olarak kazınıyor ki sonrasında onu içimizden söküp atmak çok güçleşiyor.
c) Çevremizden: Ailemiz yalan söylemese televizyon izlemesek de çevremizde yalan söyleyen o kadar kimse var ki. Kısacası arkadaşlarımız komşularımız amcalarımız teyzelerimiz gözümüzün içine baka baka yalan söyleyebiliyorlar. Bazen şaka olsun yalan söylüyorlar ama sonuçta netice değişmiyor ve biz yine yalana muhatap oluyoruz.

Bazı araştırmacılar yalanı söyleyenin patolojisini yalanın hedefini ve içeriğini göz önünde bulundurarak şöyle sınıflandırmışlardır
Faydalı yalanlar: İlişkilerimizin iyiliği için
Histerik yalanlar: İlgi toplamak için
Savunma için söylenen yalanlar: Kendimizi zor durumdan kurtarmak için
Telafi etmek için söylenen yalanlar: Başkalarını etkilemek için
Kötülük için söylenen yalanlar: Kişisel çıkarlar elde etmek için
Dedikodu için söylenen yalanlar: Abartarak laf yaymak için
İmalı yalanlar: Yarı doğru ile yanlış yönlendirme yapmak için
Aşka gelip söylenen yalanlar: Başkalarının çıkarlarını gözetmek için
Patolojik yalanlar: Kendimizi ve başkalarını hırpalamak için
Yalancılık günümüzde bir meslek ve hatta daha da ileri bir sanat olmuş. Teknolojik ilerlemelerin bu kadar hızlı ve yoğun yaşanması da engelleyemiyor yalanı ve yalan söylemeyi. Hatta yalan ve yalancılık çağa ayak uydurup hızla büyüyüp ve gün be gün gelişim gösteriyor. Tıpkı bir bukalemun gibi ortama çağa mesleğe sanata kısacası her şeye uyum sağlıyor.
Yalan söylemek ille ağzımızdan çıkan kelimeler değildir. Hile yapmak dolandırmak kalpazanlık yapmak ve daha bir çok şeyi yapmak yalanın diğer branşları olmaktadır. Politikacılar sanatçılar bilim adamları kısacası tüm meslek dallarında rastlayabiliriz yalan ve yalancılara. Örneğin; kuduz aşısını Pasteur'ün bulmadığını Toussaint adında rakibi olan bir başka veterinerin deneyleri sonucunda elde ettiği aşıyı kendi bulmuş gibi gösterdiğini ve bunun sonucu olarak ta Toussaint'in birkaç ay sonra sinir krizi geçirerek öldüğünü biliyor muydunuz?

Yalan dünyanın yapılabilecek en kolay mesleği icra edilebilecek en kolay sanatı keşfedilebilecek en zor şeyleri kolayca keşfedebilmenin en kolay yoludur. Karşımızdaki insanın yalan söylediğini anlasak bile bir çoğumuz bunun doğruluğunu araştırma ihtiyacını duymuyoruz. Karşımızdakilerin duymak istediklerini onlara söylemek onların mutluluğunu görüp karşılığında ödüllendirilmek hepsi küçücük bir yalanın büyük eserleridir. Eğer doğruyu söylemiş olsanız başınıza gelebilecekleri asla tahmin edemezsiniz. Ama söylediğiniz yalan kariyerinizi arttırabilir ödül almanızı sağlayabilir maaşınızın artmasına neden olabilir.

Artık günümüzde inkar etmenin bu kadar rahat olması suça teşviki körüklemekte insanların duymaktan hoşlanacakları şeylerin söylenmesi yalanın cazibesini ve boyutunu bir gökdelenin daima yükselen katları durumuna sokmaktadır. Git gide manevi değerlerin yozlaşması kapitale dayalı sistemin içerisinde insanların daha fazla para kazanma hırsı ile zamanın çoğunu çalışmaya ayırması ve kısa yoldan başarı ve zengin olma arzusu yalan ve yalancılığın günümüzün en cazip mesleği durumuna gelmesine sebep olmaktadır.
Sabah yatağımızdan kalktığımız andan gece yatağa girip uykuya dalmamıza kadar geçen sürede sayısız yalan ve yalancıyla karşılaşmaktayız. Kahvaltıda yediğimiz ekmeğin gramajının eksik olmasından tutun da; televizyonda haberleri izlerken konuşan politikacının ekonominin mükemmel durumundan demokrasinin tıkır tıkır işlemesinden bahsetmesine kadar hep yalan vardır.
İşine geç kalan memurun söylediği bahaneden dersine çalışmayan öğrencinin uydurduğu klasik “akşam elektrikler kesikti çalışamadım" bahanesinin altında yine aynı yalan vardır.

Yalancılık artık günümüzün mesleğidir. Eskiden dürüstlüğün her şeyin üstünde olduğu söylenirdi şimdilerde de yine söylenen bu. Ancak eskisi kadar artık üstünde durulmamaktadır. Ne yazık ki mesleklerin icrasında ve üretilen politikaların temelinde yatan asıl gerçek yalandır. Reklamların tabanını oluşturan da aynı yalandır. İnsanları etkilemenin temelinde de aynı yalan karşınıza çıkar. Artık karizmatik liderlerin yerini günümüzde insanları en iyi etkileyen ve bunu yaparken de onların duymaktan hoşlanacakları şeyleri onlara en güzel şekilde ifade edebilenler almıştır. Yani gerçek yalancılar....
Ve ne yazık ki yalandan hala kimse ölmemektedir…


1174 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

What are the symptoms of learning disability? - 30/09/2019
Keep in touch with us by whatsapp +905447243650
Çocuğum İlkokula Hazır mı? - 17/09/2019
Yukarıda saydığımız psiko-motor gelişiminden herhangi birinde sorun yaşıyorsanız Profesyonel Destek alarak çocuğunuzun okul olgunluğunu sağlayabilirsiniz.
Vaktinde ve Yerinde Rekabet Etmeden Yola Devam Etmek Bir Erdemdir - 05/09/2019
Özgüveninizi aşağıya çekecek ve Sizi yetersiz hissettirecek durumlarda asla kendinizi başkalarıyla kıyaslatmayın ve kıyaslanmasına müsade etmeyin.
Yeniden Ruhsal Doğum ve İyileşme Nasıl Olur? - 28/08/2019
YENİDEN RUHSAL DOĞUM VE İYİLEŞME SÜRÜCECİNDE PROFESYONEL YARDIM ALMAK İÇİN PSİKOTERAPİSTLER İLE İLETİŞİME GEÇİN ONLAR SİZE YARDIMCI OLABİLİRLER.
Kötü Giden İlişkinizi Kurtarmanın Ve İyileştirmenin Yolları - 01/07/2019
Kötü Giden İlişkinizi Kurtarmanın Ve İyileştirmenin Yolları Öfke, düşmanlık, Uyumsuzluk, iletişimsizlik, kıskançlık, Güç Savaşları vb Sorunlarla başa çıkarak, ilişkinizi olumsuz etkileyen durgunluğunuzu üstünüzden atlatmaya,vb... i
Hamilelik Dönemi ve Lohusalıkta Aldatılma korkusuyla nasıl baş etmek için 11 altın kural - 23/06/2019
Hamilelik Dönemi ve Lohusalıkta Aldatılma korkusuyla nasıl baş etmek için 11 altın kural Öncelikle sorunlarla önleyici bir şekilde baş etmek için sorun oluşmadan müdahalenin önemli olduğunu belirtmemde yarar var.
Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Psikoterapist'e Gidilir? - 21/06/2019
Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Psikoterapist'e Gidilir? Öncelikle şunu hatırlatmakta yarar var; Psikoterapi kelimesine
İNSAN HAYATINDA UÇAK YOLCULUĞUNUN ÖNEMİ - 21/06/2019
İNSAN HAYATINDA UÇAK YOLCULUĞU’ NUN ÖNEMİ Hepimiz kuşlar gibi özgürce uçmak isteriz değil mi? Hepinizin evet dediğini duyar gibiyim. Ama bazı insanların önündeki
Çiftlerarası İlişkilerin 5 Türü - 31/05/2019
Çiftlerarası İlişkilerin 5 Türü Merhabalar... Her insan farklıdır ama insanların kurdukları ilişkiler belirli kalıplar içerisindedir. İlk olarak, en çok zarar veren ilişki tiplerinden birisi, "rekabetçi" ilişkilerdir.
 Devamı