Bizden online teklif iste724 Psikoloji
Ekrem Çulfa, istanbul, Üsküdar, Kadıköy, Acıbadem, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Telefonu, 0533 373 81 23 ,pedagog ile ilgili aramalar, pedagog tavsiye, pedagog istanbul, pedagog anadolu yakası, pedagog devlet hastanesi, pedagog ücretleri, pedagog bölümü, pedagog nedir ne yapar, pedagog gülten, pedagog, Acıbadem Psikolojik Danışmanlık www.acibadempsikolojikdanismanlik.com/ 0533 373 81 23 Kendimizle ve çevremizle ilgili sahip olduğumuz düşünceler, tavırlar, yargılar ister olumlu olsun ister olumsuz çoğunlukla bizim tarafımızdan ...
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/724PsikolojikDanismanlikMerkezleri
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

7/24 Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Randevu Tel: +90 505 767 58 85
                      +90 533 373 81 23

Psikolojik Danışmanlık
İstanbul, Kadıköy, Acıbadem, Üsküdar, Pendik, Fatih, Beylikdüzü, Bakırköy'de Şubelerimiz vardır.
Psikoterapi
Bebek, Çocuk ve Ergen, Evlilik, Aile, Cinsel Terapi Hizmetleri Vermekteyiz.
Koçluk ve Rehberlik
Yaşam - Aile - Kariyer - Sporcu - Öğrenci - Eğitim - İlişki - Yönetici ve Finansman Koçlukları Vermekteyiz.
Eğitimlerimiz
Aile Okulu - Evlilik Okulu - Boşanma, Çocuk - Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Hamilelik ve Evlilik Öncesi Eğitimleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret315122
Size göre Türkye' nin En İyi Ruh Sağlığı Uzmanı Kimdir?
İçeriği ile beraber
-15 yıllık bu site-satılık Fiyatı
10.000 Dolar
İçeriği ile beraber -15 yıllık bu site-satılık Fiyatı 10.000 Dolar
Jenerik isime sahip, içeriği güçlü
-15 yıllık bu site-satılıktır.

Fiyatı: 10.000 Dolar


Psikolog Ekin C. Sofracıoğlu

Psikolog Ekin C. Sofracıoğlu
cansin.sofracioglu@gmail.com
Yakını Alkol Bağımlısı Olanlar İçin Tavsiyeler
06/10/2019

Alkol bağımlılığı en kısa özetiyle şöyle açıklanabilir:

- Kişinin aldığı alkol miktarı, vücudun geliştirdiği tolerans nedeniyle artan bir ivmededir.

- Almayı düşündüğü miktardan daha fazla alkol almaktadır.

- Alkolü bırakmak ya da kontrol altına alabilmek için yapılan girişimler başarısızlıkla sonuçlanır.

- Alkol almayı kestiğinde fiziksel mahrumiyet belirtileri ortaya çıkabilir.

- Alkole bağlı olarak günlük işler aksar, düzen bozulur.

- Alkolün zararının farkında olmasına rağmen içmeyi durduramaz.

Tüm vücutta en çok beyin hücrelerini etkileyen alkol bağımlılığı hayati risk taşıyor. Anti-sosyal Kişilik Bozukluğu, Depresyon, Borderline gibi rahatsızlıklara eşlik edebildiği gibi tek başına da toplumda oldukça sık görülüyor. Alkol bağımlılığı bireyin yaşam süresini kısaltmakla birlikte, madde bağımlılığı ile alakalı ölümlerde en başta yer alıyor. Özkıyım ile alkolün ilişki oranı %25, cinayetler ile ise %50.

Alkol bağımlısı yakını olanlarla ilgili ise en sık rastladığım hatalı davranış ise hastaya duyulan temeli boş negatif duygular. Bir alkolik yakını iseniz yüzleşip kabul etmeniz gereken ilk ve en önemli şey: bu bir hastalık. Alkol bağımlısı yakınınız:

- İradesiz,

- Şımarık,

- Ahlaksız,

- Keyif düşkünü olduğu için

- Size inat olsun/ilginiz üzerinde olsun

diye içmiyor. Her sene ortalama 200.000 ölüme neden olan bir rahatsızlığı var. Sosyal destek, hastanın ve yakınlarının psiko-eğitimi ise bu hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor. Alkol bağımlılığı hem hastayı hem de yakın çevresini büyük ölçüde etkilediği gibi, yakın çevrenin de hastaya etkisi çok önem taşıyor.

Eğer alkol bağımlısı bir yakınınız varsa:

- “Kendisi bırakmak istemiyor ki, ben ne yapabilirim?” diye düşünmek yerine, yakınınız üzerinde farkındalık yaratmaya çalışarak tedaviye yönlendirin.

- Alkol bağımlıları, içinde bulundukları durumu ve sahip oldukları rahatsızlığı kabullenmede zorlanırlar. “Ben istesem şimdi bırakırım alkolü, bir daha da ağzıma sürmem!” gibi iddialı fakat altını ne yazık ki dolduramadıkları sözler söyleyebilirler. Direkt bağımlılıkla alakalı değil ama önce bu farkındalığın yaratılması için terapi almaları çok iyi bir çözüm olabilir.

- Yakınınızı ne bebek gibi sürekli koruyup kollamalı, ne de tekrar alkole yönlendirecek olumsuz tepkiler vermelisiniz. İkisinin ortasını bulmak ve o şekilde davranmak, hem hastanın “Ben ne kadar içsem de beni nasılsa toplayacak ve düzenime döndürmeye çalışacak birileri var” diyerek kendini bırakmasını engelleyebilir hem de hasta yakını aşırı tepkiden kaçınabilirse bağımlı kişi “Bak işte bu yüzden/senin yüzünden içiyorum!” gibi bahaneler üretemez.

- Alkol bağımlısı yakınınızla ilgili tüm aile fikir birliğine varın. Herkesin farklı tutumlarda olması işleri zorlaştırır. Bunun bir hastalık olduğunu ve verilen yanlış tepkilerin hasta ve ailesi için işleri daha da zorlaştıracağını tüm aile bireyleri bilmeli.

- Adsız Alkolikler(AA) gibi gruplar bağımlı kişinin, yaşadıklarını başkalarının hikayeleri üzerinden anlamlandırarak tedaviye ihtiyacı olduğunu ve alkolü “tamamen ayık” olacak şekilde bırakması gerektiğini anlamasını sağlayabilir. Hasta aynı zamanda AA gibi bir grupta yalnız olmadığını hisseder ve uzun zamandır ayık kalmış kişileri görüp alkolü bırakmaya motive olabilir.

- Siz de bir alkolik yakını olarak bu çaba ve takım çalışması gerektiren ama tedavi sürecinde kendinizi korumak ve değişik bakış açıları edinebilmek adına Alkolik Yakınları grubu olan Al-Anon’a katılabilirsiniz. Alkolizmin bir aile hastalığı olduğunu kabul eden ve alkolik yakınlarına hizmet amacı taşıyan bu gruba üye olmak ücretli değil.

- Hem Adsız Alkolikler(AA) hem de Al-Anon toplantıları birçok şehirde yapılıyor.
 
Psikolog Ekin C. Sofracıoğlu 


250 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Panik Atak Yaşayanlar için Pratik Öneriler - 03/10/2019
Yaşadığın durumun panik atak olduğunu fark et. Şimdiye kadar yaşanan panik atakların hepsi geçti ve panik ataktan ölen yok.