Ekrem Çulfa, istanbul, Üsküdar, Kadıköy, Acıbadem, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Telefonu, 0533 373 81 23 ,pedagog ile ilgili aramalar, pedagog tavsiye, pedagog istanbul, pedagog anadolu yakası, pedagog devlet hastanesi, pedagog ücretleri, pedagog bölümü, pedagog nedir ne yapar, pedagog gülten, pedagog, Acıbadem Psikolojik Danışmanlık www.acibadempsikolojikdanismanlik.com/ 0533 373 81 23 Kendimizle ve çevremizle ilgili sahip olduğumuz düşünceler, tavırlar, yargılar ister olumlu olsun ister olumsuz çoğunlukla bizim tarafımızdan ...
  • Anasayfa
  • https://www.facebook.com/724PsikolojikDanismanlikMerkezleri
  • http://www.twitter.com/724psikoloji

7/24 Psikolojik Danışmanlık Merkezi
Randevu Tel: +90 505 767 58 85
                      +90 533 373 81 23

Psikolojik Danışmanlık
İstanbul, Kadıköy, Acıbadem, Üsküdar, Pendik, Fatih, Beylikdüzü, Bakırköy'de Şubelerimiz vardır.
Psikoterapi
Bebek, Çocuk ve Ergen, Evlilik, Aile, Cinsel Terapi Hizmetleri Vermekteyiz.
Koçluk ve Rehberlik
Yaşam - Aile - Kariyer - Sporcu - Öğrenci - Eğitim - İlişki - Yönetici ve Finansman Koçlukları Vermekteyiz.
Eğitimlerimiz
Aile Okulu - Evlilik Okulu - Boşanma, Çocuk - Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Hamilelik ve Evlilik Öncesi Eğitimleri
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret230439
Size göre Türkye' nin En İyi Ruh Sağlığı Uzmanı Kimdir?
İçeriği ile beraber
-15 yıllık bu site-satılık Fiyatı
10.000 Dolar
İçeriği ile beraber -15 yıllık bu site-satılık Fiyatı 10.000 Dolar
Jenerik isime sahip, içeriği güçlü
-15 yıllık bu site-satılıktır.

Fiyatı: 10.000 Dolar


Psikolog ilkin sulutaş

Psikolog ilkin sulutaş
ilkinsulutas@gmail.com
ALDATILAN KADIN NE YAPMALI NE YAPMAMALI?
29/11/2017

ALDATILAN KADIN NE YAPMALI NE YAPMAMALI?

 Aldatma günümüz ilişkilerinin en büyük sorunlarından biridir. Son zamanlarda çok sık rastlanan bu durum aynı zamanda boşanmaların da 1 numaralı sebebidir.

Toplumda yaygın olan yanlış yargı ise aldatılan kadının yetersiz olduğu, güzel olmadığı, eşini karşı tarafa ittiğidir. Yanlış, her kadın aldatılabilir. Bunun kadının yetersizliği ya da kocasına sahip çıkamamasıyla alakası yoktur.

 

Geleneksel toplumlarda 'erkek yapar normaldir, kadının bunu affetmesi ve evliliğe devam etmesi gerekir' gibi yargılar da vardır. Bu da yanlıştır. Evlenmeden önce erkeğe böyle bir hak verilmediği gibi evlilikte iki tarafında eşit olduğu kanısını kadın aklından çıkarmamalıdır. Affedip affetmemesi ise yalnızca kendisinin verebileceği bir karardır.

Aldatıldığını öğrenen kadın travmaya benzer şekilde büyük bir şok, hayal kırıklığı ve aynı zamanda öfke duyar. Sonrasında 'neden' diye düşündüğünde ise özgüven kaybı yaşayabilir. Fakat bu durumda, kendisini küçültüp, utanmamalıdır.

Aldatılan kadın bu şok ve öfke anında o sıra bütün öfkesini eşinden çıkartmak yerine önce yalnız kalıp şoku atlatmaya çalışmalıdır. Çünkü o sıra öfke sebebiyle zarar verme ya da sonradan pişman olunacak şeyler yapması oldukça muhtemeldir. Kendi önce bu durumu başta zor olsa da sindirmeye çalışmalıdır.

Yakın arkadaş,  aileye durumu anlatmak başta iyi gelecek gibi düşünülse de toplumda aileler genellikle 'yuva yıkılmasın, çocuklarınız için evli kalın' gibi yorumlarda bulunabilir. Veya tam tersi durum şiddete kayabilir. Arkadaşlar ise eğer ki siz sonradan affetmeye karar verirseniz size ve eşinize bakış açısı, davranışları aynı olmayabilir. Sizi o an olayın hararetiyle yanlış kararlara yönlendirebilirler.

En doğrusu destek almak için biriyle paylaşılacaksa bu kişi sizi yargılamayan bir arkadaşınız veya aile bireyi olmalıdır. En önemlisi sonucunda sizi yönlendirmeyecek, kendi kararınızı vermenizde kötü etkilemeyecek birisiyle paylaşılmalıdır.

Danışmak, doğru karar vermek içinse en doğrusu çift terapistlerinden yardım almaktır. Çift terapisinde aldatmanın her iki çift üzerindeki etkileri ve aldatmaya yol açmış olabilecek tamamlanmamış ihtiyaç ve özlemler ele alınır. Terapi ortamı aldatma yaşantısı sonrasında ilişkiye dair sağlıklı bir karar alınabilmesi için bu konunun sağlıklı bir şekilde konuşulmasını, terapi seansının güvenli ortamında bu acı veren deneyimi irdelemelerini mümkün kılar. Bu süreç, çiftlerin kendilerini ve eşlerini daha yakından tanımaya ve anlamaya başladıkları bir süreçtir. Seanslar sonrasında ilişkiye devam etme kararı da alınsa ayrılma kararı da alınsa, bu kararın çiftlerin içlerine sinerek ve düşünülerek alınmasına ayrıca sonraki dönemde ortaya çıkabilecek soru işaretlerini ve pişmanlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Boşanma seçilmişse ve çocuğunuz varsa yaşına göre çocuğa aldatma olayı söylenmemelidir. Çocuk bir başkasından öğrenmiş veya olayı yanlı bir şekilde dinlemişse bir psikoloğa danışılmalıdır.

 Çocuk biliyor ise iki tarafında çocukla aynı dili konuşması gerekir. Çocuğunuzu babasına karşı doldurmak ona kışkırtıcı yorumlarda bulunmak emin olun çocuğunuz için daha kötü olacaktır. Sizin İlişkiniz bitse bile değişmeyen gerçek çocuğunuzun eşinizle olan ilişkisi hayat boyu sürecektir ve babasına karşı kin duymasının hiçbir yararı olmayacaktır.

Evliliğe devam edilecek ise, karşılıklı olarak yapılan hataların tekrarlanması için iki tarafında orta noktada buluşması gerekmektedir.  

 A. Psikolog Rüya İlkin  Sulutaş

0533 373 81 23Paylaş | | Yorum Yaz
492 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DEPRESYONU NASIL YENDİM - 26/05/2018
DEPRESYONU NASIL YENDİM!
İNTİHAR NEREDEN GELİR? - 26/05/2018
İNTİHAR NEREDEN GELİR?
KENDİ DÜMENİNİ ELİNE AL, HAYIR DE! - 26/05/2018
Başkalarına “evet” derken, kendinize “hayır” demediğinizden emin olmalısınız. – Paulo Coelho
İLAÇ MI PSİKOTERAPİ Mİ - 07/04/2018
Acaba ilaç mı kullanacağım yoksa ilaçsız psikoterapi ile mi ilerleyeceğim?
TAKINTILARDAN KURTULMAK - 07/04/2018
TAKINTILARLABAŞA ÇIKMAK OBSESİFKOMPULSİF BOZUKLUĞU
EVLİLİKTE GÜÇ SAVAŞI VE GÜÇ PAYLAŞIMI - 31/12/2017
Sağlıklı evliliklerde eşler yan yana koşar.Güç savaşı evliliklerinde ise eşlerden biri hep ileride olmaya veya öne geçmeye çalışır.
KENDİ DÜMENİNİ ELİNE AL, HAYIR DE! - 26/11/2017
KENDİ DÜMENİNİ ELİNE AL, HAYIR DE! Başkalarına “evet” derken, kendinize “hayır” demediğinizden emin olmalısınız. – Paulo Coelho Hepimiz hayat boyu istemesek de sırf karşımızdakini kırmamak adına istemediğimiz bir sürü şey yapmışızdır.
AŞIRI STRESLİ VE HEYECANLI KİŞİLER HASTALANMAYA DAHA MÜSAİT - 02/05/2015
AŞIRI STRESLİ VE HEYECANLI KİŞİLER HASTALANMAYA DAHA MÜSAİT